< begin gallery scripts --> < end gallery scripts -->

Wednesday, February 8th, 2012

Sarea de bucătărie este un drog şi un antidepresiv

0

Washington, 11 mar /Agerpres/ – Sarea de bucătărie este un drog şi un antidepresiv. La această concluzie a ajuns un grup de cercetători condus de Alan Kim Johnson de la Universitatea din Iowa. Fiziologul şi psihologul american afirmă că sarea este perfect comparabilă cu un drog, iar acest lucru explică de ce oamenii consumă mai multă sare decât ar avea nevoie organismul lor, informează cotidianul rus Utro.

Johnson şi colegii săi au realizat o serie de experimente pe şobolani, care au demonstrat că aceste animale dezvoltă faţă de sare o dependenţă asemănătoare celei pentru droguri. În opinia echipei de cercetători, aceste rezultate pot fi extrapolate la oameni.

Oamenii de ştiinţă americani au emis o ipoteză, potrivit căreia sarea este un antidepresiv natural, iar oamenii o consumă în cantităţi mai mari decât le este necesar pentru că aspiră, în mod intuitiv, să se binedispună.

Speak Your Mind

Tell us what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!