Circulația dirijată de paznicii de noapte cu aprobare de la șeful poliției!
Una dintre preocupările importante ale poliției comunitare o reprezintă circulația rutieră în Slobozia. Echipați cu uniforme care imita foarte bine echipamentul polițiștilor de circulație, comunitarii freacă țiparul cât e ziulica de lungă pe Bulevardul Matei Basarab și mai nou, și pe bulevardul Unirii, unde se ocupă cu fotografierea mașinilor care nu sunt parcate paralel cu bordura. Mai mult, de vreo câteva luni, doi băieți de la comunitară o fac pe agenții de circulație pe bulevardul Unirii, la intersecția cu strada Ardealului, unde dirijează după capul lor circulația. Șoferii care îi confundă cu polițiștii de la circulație respectă, în general semnalele foștilor paznici de noapte iar asta produce o bulversare de nedescris în trafic. Pentru că flăcăul care dirijează sensul dinspre Casa de Cultură spre gară nu se sincronizează de nicio culoare cu flăcăul de pe celălalt sens. Virajul sa stânga reprezintă un adevărat sport extrem la intersecția dintre ele două străzi, ca să nu mai vorbim de nervii șoferilor puși la grea încercare de “priceperea” celor doi rutieri de baltă. Explicația dată de șeful Poliției Comunitare este simplă. Aflat într-o zi pe strada Ardealului în plin blocaj primarul Gabi Ionașcu a solicitat amplasarea unor comunitari în intersecție care să permită mașinilor care vin de pe sensul unic să intre în bulevardul Unirii. Manevra are loc dimineață, când aglomerația în zonă este maximă din cauza părinților care își transportă copiii la școală. Și pentru că IPJ Ialomița se vaită că nu are suficienți polițiști, comunitarii au fost tolerați în trafic deși legea le interzice să desfășoare astfel de activități. Situația este cu atât mai enervantă cu cât polițiștii comunitari își ignoră celelalte atribuții pe care le au. Platformele de gunoi sunt adevărate depozite de deșeuri periculoase, spații verzi sunt vandalizate la lumina zilei, maneliștii terorizează pe toată lumea cu decibeli toxici iar cerșetorii nu sunt deranjați de nimeni. În schimb la circulație comunitarii sunt fruntași pe ramură, dând amenzi ilegal și patrulând cu măreție pe carosabil, acolo unde, de fapt, nu au ce căuta. În viziunea șefului IPJ Ialomița, lucrurile se văd puțin altfel.
Când legea se încalcă, poliția se ține de informări!
Deoarece prezența polițiștilor comunitari pe carosabil este la limuta infracțiunii dacă nu dincolo de ea având în vedere faptul că dirijarea circulației este un atribut exclusiv al poliției rutiere, ne-am adresat șefului IPJ Ialomia pentru a obține un punct de vedere cu privire la această anomalie. Răspunsul inspectorului șef ne-a lăsat mască. Cităm:
“Urmare adresei dumneavoastră prin care solicitaţi punctul de vedere al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Ialomiţa cu privire la prezenta agenţilor Serviciului Public de Poliţie Comunitară Slobozia pe B-dul Unirii din municipiu, vă comunicăm următoarele:
Conducerea Inspectoratului apreciază ca fiind benefică prezenţa echipajelor Poliţiei Comunitare în zona amintită, în special pe timpul afluirii/defluirii persoanelor către/dinspre şcoli, în condiţiile în care efectivele poliţiei rutiere, pe fondul deficitului de personal, nu pot asigura prezenţa zilnică, bineînţeles, cu respectarea legii. În acest sens, precizăm că în conformitate cu prevederile art. 7, lit. d şi e din Legea nr. 371 din 20.09.2004 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea Poliţiei Comunitare, această instituţie are şi atribuţii în domeniul supravegherii parcărilor auto, a unităţilor şcolare şi poate participa la asigurarea fluenţei traficului rutier, cu ocazia efectuării unor lucrări de modernizare şi reparaţii ale arterelor de circulaţie. Menţionăm că poliţiştii comunitari nu au atribuţii de dirijare a traficului rutier, decât în cazurile prezentate anterior şi că aspectele semnalate de dumneavoastră fac obiectul unei informări transmise de Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Ialomiţa Serviciului Public de Poliţie Comunitară Slobozia”.
Cu alte cuvinte, ceea ce vede toată lumea inclusiv polițiștii care circulă dimineața pe bulevardul Unirii reprezintă “aspecte semnalate de dumneavoastră”. În loc să ia măsuri din proprie inițiativă și să ceară ferm scoaterea comunitarilor din trafic, domnul comandant “îi informează” pe băieți. Ce fel de informații le-o fi trimis domnia sa nu știm, dar știm că pe comunitari i-a durut fix în caschetă pentru că ilegalitatea a continuat să se producă. Și mai știm că încurajați de această atitudine pasivă comunitarii vor ajunge probabil să oprească mașini în trafic și să dea și amenzi. Ce dacă legea le interzice și totuși băieți amendează la capul gol pe calea rutieră? Cât despre prezența comunitarilor pe calea rutieră, iată ce spune legea 371 din 2004 privind înființarea și funcționarea poliției comunitare invocată de șeful poliției:
d) participă, după caz, la asigurarea fluenţei traficului rutier, cu
ocazia efectuării unor lucrări de modernizare şi reparaţii ale arterelor de
circulaţie;
e) asigură supravegherea parcărilor auto, a unităţilor şcolare, a
zonelor comerciale şi de agrement, a pieţelor, a cimitirelor şi a altor
locuri stabilite prin planurile de pază şi ordine publică;
Șeful IPJ confundă dramatic parcarea cu bulevardul și supravegherea cu aplicarea de amenzi. La fel se întâmplă și cu bulevardul Matei Basarab unde primăria a trasat niște linii și consideră că principala arteră a orașului este o mare parcare unde poliția comunitară face legea. Chiar dacă admitem că liniile trasate de primărie pe carosabil fără nici un fel de altă reglementare ar constitui “parcare”, comunitarii nu au alte atribuții decât supravegherea. Adică paza, potrivit DEX. Având în vedere textul de lege invocat de poliție, toate activitățile polițiștilor comunitari pe carosabil și amenzile aplicate pot fi considerate lejer abuzuri. Niște abuzuri evidente comise chiar cu aprobarea tacită a poliției.


Aveti dreptate. Una la mana, nu toate strazile din oras sunt parcari.Doi termenul de parcare presupune un spatiu delimitat si amenajat in acest sens.Supravegherea parcarii nu presupune ca ai competenta pentru constatarea tuturor incalcarilor de lege care au loc in acest spatiu. Politia comunitara nu are competenta de constatare si aplicare a contraventiilor prevazute de OUG 195/2002 iar ceea ce fac comunitarii prin aplicare de contraventii este infractiunea de abuz in serviciu prevazuta de Codul penal al Romaniei.
Deci paznicii sa ia la sibrat cate o lopata si la zapada, ca nu e de voi asa ceva afonilor. Intai invatati sa scrieti corect, sa va pronuntati numele corect si apoi puneti dracu mana la trebaa putorilor ordinare! Cine mama dracu trebuie sa munceasca pentru voi sa va luati voi salariile ? Prindeti hotii, amendatii nesimtitii pt gunoiul de sub nas, pastrati linistea si ordinea si pe urma bagati ca chilotii…. Treisparilor!
Domnule Hitler sau cum te mai poreclesti dumneata, putoare esti tu! Daca erai harnic, dadeai singur zapada si nu comunitarii!! TU nu esti in stare sa iti scrii numele , apelezi la porecle sau alte denumiri de doi bani! De ce nu ai curaj sa spui cine esti? Cumva esti las? Gunoiul sunt convinsa ca il arunci de la balcon, si asta numai ca sa te distrezi ! Daca te incita cuvintele : chiloti, treispari, afoni , inseamna ca ai o MARE PROBLEMA !!! Vezi sa nu cumva sa calci pe bec, ca sa fii amendat de un ” treispar ” , si sa te usture exact acolo unde intra chilotii …. stii tu unde !!! Asa ca… lasa comunitarii sa isi faca meseria, si vezi-ti de gunoiul din ochii tai ! Pune mana pe lopata , si dute la munca , lasa teoriile de doi bani , ca din cauza TA se duce tara asta de rapa ! Stai si te uiti la altii cum muncesc si razi cu gura pana la urechi ! RUSINE ! RUSINE ! RUSINE ! Si daca nu iti convine , muta-te ” frate” in alta parte , ca suntem satui de lenesi care stau pe marginea drumului cu degetul in nas si rad de altii!! MUNCA NU ESTE O RUSINE, CHIAR DACA ESTE LA LOPATA !!! Apropo, unde lucrezi domnule ” intelectual ” ?
As dori sa-l intreb pe domnul Hitler daca are habar cu ce se mananca meseria de Politist comunitar si daca are un bagaj intelectual atat de mare in acte normative incat a facut o enumeratie de actiuni intreprinse de politisti, asa de bine cunostesti incat nu vedeti decat gunoiul din mana dumneavostra care il aruncati in ambitie pe jos, ar trebui ca si cetateni din oras sa puna mana la curatarea orasului. referitor la salarii…. politisti iau prea mult propun Sa le mai TAIE ca 5 milioane de lei vechi sunt prea multi bani in vremuri de criza…. Si o ultima idee pentru cei nemultumiti mergeti cu politisti seara si ziua pe strada si luati salariile lor sa vedeti ce bine este….
Deci voi sunteti niste sugative la bugetul local. Voi amaratilor nu va justificati cheltuiala. Ce pielea mea nu pricepeti? Ca acum faceti si voi gargara aci pe site ca munciti de vi se rupe, asta e ceva normal. Dar ziceti macar dracu mersi ca penalul de Ionascu v-a creat locuri de munca fiindca altfel ingrosati randurile somerilor. Sunteti niste amaraciuni care cu chiu cu vai ati terminat poate un liceu, si faceti la Spiru o facultate ca sa cresteti la salariu. Iar restul sunteti resturi din agentii de paza. In ceea ce priveste activitatea voastra sunteti niste nimicuri. Profesional vorbind. Ceea ce faceti voi pt Slobozia trebuia sa faca putorile de la Politia Municipala, lucru pt care sunt platiti. Din cauza asta merge tara prost ba paznicilor cu cascheta. Ca trebuie sa infiintam zeci de posturi bugetare ca sa faceti un lucru de nimic. De asta merge tara prost inaptilor. Ca se chetuiesc 23 de miliarde de lei pt voi iar Slobozia nu a avansat ca grad de infractionalitate. D-aia ba A.N.-urilor. Sunteti niste fricosi si niste puturosi. Va umilesc pripasii de 15-16 cu un telefon dat. Astia sunteti voi!!! Amendati saracii care coboara din Dacii. Vai mama voastra.
In materie de acte normative, bre Evelino, oricand te astept la un “Sti si castigi” si tu sa pui la bataie demisia ta din functia de frecangeala pe care banuiesc ca o detii. Si cred ca sigur te gasesc la AJOFM apoi in cautare. Fiindca, nici dracu nu te mai anagajeaza acum. Asa ca tine-te cu dintii acolo de scaun si abtine-te de la comentarii. Eu deocamdata contribui la salariile voastre, si nu sunt multumit unde mi se duc banii. Nu va justificati existenta. Doi pusti prinsi la furat de cablu electric este o rusine pt voi. Atat puteti voi. Mai mult, nu!
Mai Alino, eu nu dau doi bani pe paznicii de la Politia Comunitara. Chiar le-am dat flit legal si chiar am castigat in instanta. Asa ca mie sa imi ziceti Nenea. Cand m-o ustura pe mine din cauza nimicurilor ca voi, aruncati in strada de iubitul vostru primar penal, atunci sa sti ca nu mai e mult pana cand va zbura la propriu porcul.
Pt cunostintele tale duduie, lucrez in mediul privat. Nu la taiat frunza la caini ca tine si restul pana la 65. Eu imi fac singur parale nu ca voi care sugrumati bugetul local, fara sa aveti rezultate in materie de infractionalitate. Sunteti o capusa. Cu 23 de miliarde de lei anual, plus maruntis, Slobozia ar fi avut macar vreo 5 km de sosea peticita. Dar la noi nu! Trebuie sa va vedem voua fizicul care de multe ori exprima calitatea activitatii pe care o desfasurati. Deci lasati voi figurile astea de mari legisti, puneti mana pe lopeti, si orasul fi-va recunoscator. Greselile sunt din oficiu…
E greu cu astia!
Cu care astia ? Adica eu cu ei ? Sau astia care freaca pulanul de dimineata pana seara ?
Cu baietii astia de la comunitari. Azi am vazut la Kaufland in parcare 5 bucati care pazeau o masina parcata aiurea. 5!
Sincer nu stiu ce cauta paznicii astia la K. Astia nu sunt in stare sa-si faca treaba pt care sunt platiti, si isi etaleaza organu prin parcarile de la K. Ce sa le mai ceri ???
Ce le ceri tu, sa stea in banca lor. Dar nu lor trebuie sa lecerem asta ci sefilor lor.
Apropo de comunitari si faptele lor de vitejie: anul trecut, intr-o seara de toamna, o doamna cu pulan a fost adusa la urgente pt a i se extrage din gat- laringe- ….un prezervativ folosit la un sex oral ce a depasit masa si viteza maxima admisa. Seful Abaza a luat foc si a vrut s-o matraseasca pe comunitara xxx dar a avut un soc: fapta nu se petrecuse in timpul serviciului. Na bre, mai ziceti ceva de comunitari si lope….pulanele lor. Hai pa!
o data,un comunitar dirija circulatia in fata la ialomita,si cum statea el asa…si dirija circulatia invartind bastonul pe dest,isi zice in gand…”doamneee ce fericit as fi daca as fi in america…” si pac…se trezeste in ny,intr-o intersectie,se uita-n jur ,se uita la baston si tot invartindul convins ca a pus mana pe bastonul fermecat continua…”domne si acum sa am un “jaguar” super…” si pac,apare si masina…
“si acum doamne,da-mi si o blonda….”,pac ,apare si blonda,comunitarul rasufla adanc si zice:’doamne,acum o ultima dorinta si nu-ti mai cer nimic…vreau un serviciu bun ,sa iau bani si sa nu fac nimic…” si pac…se trezeste in fata la ialomita…